Aktuality

 • 25. 9. 2017

  Ostravských žádostí na výměnu kotle je nejvíc v regionu

  Ostravští majitelé rodinných domů dosud podali nejvíce žádostí v kraji ve druhé vlně kotlíkových dotací. Jsme nejen městem s nejvyšším počtem podaných žádostí (zatím 451), ale také nejúspěšnější obcí s rozšířenou působností (přes 700). Naše nabídka pro ostravské žadatele stále platí – dotace z rozpočtu města ve výši 10 tisíc korun a bezúročná zápůjčka ve výši až 100 % z přiznané dotace.

 • 25. 9. 2017

  Nasbírali jsme 800 kilo odpadu, v sobotu jsme se přidali k akci "Ukliďme Česko"

  Jak se zbavit nepořádku ve veřejném prostoru, uklidit nelegální černé skládky a jít příkladem? Ukliďme Česko! Do akce s tímto názvem, která se konala v sobotu 23. září, se připojili i zaměstnanci radnice. Tým vedla resortní náměstkyně Kateřina Šebestová a ostravský primátor Tomáš Macura.

 • 21. 9. 2017

  Ostrava bude na veletrhu EXPO REAL vystavovat již po sedmnácté, ale přesto v novém pojetí

  Jako jediné české město se Ostrava kontinuálně účastní prestižního veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí v Mnichově, letos se v něm představí již posedmnácté. V letošní prezentaci však premiérově nabídne společnou expozici s Brnem, Moravskoslezským a Jihomoravským krajem. Expozice s názvem Czech Regions & Cities má za cíl představit investiční a také inovační potenciál obou měst i regionů. Koordinátorem společné prezentace všech čtyř subjektů je právě Ostrava. Veřejnou zakázku na dodavatele expozice vyhrála poprvé společnost Sun Drive s.r.o. z Chudčic za nejvýše přípustnou cenu 1,93 mil. Kč bez DPH.

 • 18. 9. 2017

  Ostravany zajímaly alternativní způsoby dopravy a témata k životnímu prostředí

  Na sousedských slavnostech v rámci sobotní akce „Zažít Ostravu jinak“ prezentovalo i město svůj doprovodný program. Tentokrát byl zaměřený na městskou mobilitu a témata k životnímu prostředí. Zástupci města informovali o výhodách sdílení dopravních prostředků, alternativních způsobech dopravy, o plánované cyklojízdě a dalších akcích.

 • 12. 9. 2017

  Evropský týden mobility v Ostravě aneb pojeďme do práce na kole

  Město Ostrava se zapojí do Evropského týdne mobility (ETM), kampaně na podporu udržitelných forem dopravy. Rozhodla o tom rada města. Kampaň se koná od roku 2002 vždy od 16. do 22. září. Jejím vyvrcholením je Evropský den bez aut, který připadá na poslední den týdne mobility. Letošním tématem ETM je sdílená, čistá a inteligentní mobilita.

 • 11. 9. 2017

  Historický rej 750 let Ostrava!!!

  Historickým rejem na Masarykově náměstí a Slezskoostravském hradu vyvrcholily 8. a 9. září oslavy 750 let od první písemné zmínky o Ostravě. Ostravské jubileum oslavilo přes 15 000 návštěvníků dvoudenních historických slavností.

 • 8. 8. 2017

  Ostravský tým skončil na 17. místě

  Počtvrté se ostravský tým zúčastnil sportovně-benefiční akce Metrostav handy cyklo maraton. Trať dlouhou 2222 km absolvoval za 89:17 hodin. Osm členů týmu Ostrava 750!!! má za sebou několik drobnějších pádů a dvě píchnuté duše, do cíle ale dorazilo s úsměvem :-)

 • 8. 8. 2017

  Unikátní Fajna Dílna se otevírá veřejnosti

  V úterý 8. srpna se v areálu dolu Hlubina po roce příprav otevřou pro veřejnost první tři provozy městského řemeslného inkubátoru Fajna Dílna. Jde o jedinečný projekt zaměřený na podporu řemesel pomocí veřejně přístupných sdílených dílen, který bude sloužit nejen domácím kutilům, školní mládeži, ale i začínajícím živnostníkům a podnikatelům v řemeslných oborech. Za projektem, který je součástí strategického plánu města fajnOva, jsou statutární město Ostrava, Vysoká škola báňská Ostrava a spolek Hlásím se k továrně.

 • 31. 7. 2017

  V přípravě adaptace města na změnu klimatu pomůže i pocitová mapa horka

  Město Ostrava kandiduje na titul European Green Capital 2020. Přihlášku do prestižní soutěže Evropské komise podá letos v říjnu, zda uspěje, bude jasné v polovině roku 2018. Ostrava staví hlavně na revitalizaci veřejných prostranství a brownfieldů, moderní městské dopravě nebo na hospodaření s vodou. Jednou z důležitých řešených oblastí je také problematika klimatických změn.

 • 28. 7. 2017

  Ostrava je díky projektu fajnOVA Městem s dobrou praxí, jediným v České republice

  Síť evropské mezinárodní spolupráce mezi městy URBACT vyhlásila na jaře 2017 výzvu pro města a jejich projekty. Cílem výzvy bylo nejen zmapování současných témat, která města řeší, ale zároveň je rozšířit napříč Evropou. Ostrava se přihlásila s projektem participativní tvorby strategického plánu fajnOVA, který realizovala v roce 2016, a uspěla. V říjnu v Tallinu zástupci města převezmou ocenění Město s dobrou praxí. Titul získala Ostrava jako jediné město v České republice.

 • 21. 7. 2017

  Noví strážníci složili slib

  Jedenáct nových strážníků Městské policie Ostrava složilo slib do rukou primátora Tomáše Macury, který ocenil, že se v Ostravě daří snižovat kriminalitu. Připomenul, že spolupráce městské policie s ostatními bezpečnostními složkami je v Ostravě příkladná.

 • 21. 7. 2017

  V Ostravské ZOO se narodilo mládě slona indického

  Mládě slona indického, které se narodilo v sobotu 8. července, zatím prospívá dobře. Už také saje mateřské mléko. Sameček je v péči své matky, dvacetileté samice Vishesh, která se o něj od začátku příkladně stará.

 • 21. 7. 2017

  Heřmanický odval do patnácti let zmizí

  Do deseti, patnácti let se stále doutnající odval u bývalého Dolu Heřmanice začne možná proměňovat na rekreační zónu s jezírkem, stinnými lesíky a živou přírodou. Napomůže tomu speciální separační linka na separaci uhlí, kameniva a ostatních složek hlušiny, jejíž provoz byl zahájen 20. července.

 • 27. 6. 2017

  Ostrava přispěje až 10 tisíc na žadatele v druhé výzvě kotlíkových dotací, otevře informační místo a nabídne bezúročnou zápůjčku

  Město Ostrava se do druhé výzvy tzv. kotlíkových dotací opět připojuje - svým finančním příspěvkem a dalšími aktivitami nad rámec „standardní“ kotlíkové dotace. S příspěvkem statutárního města Ostravy mohou občané získat dotaci až do výše 145 tisíc Kč. Krajský dotační program pro občany bude vyhlášen 29. června, příjem žádostí bude spuštěn 5. září 2017.

 • 23. 6. 2017

  O čem sním, když náhodou spím

  Andrej Babiš: Tohle je moje první knížka. Psal jsem ji za pomoci spousty lidí víc než rok. Je to moje vize České republiky v roce 2035. Je tam spousta nápadů a ilustrací a číst ji může úplně každý. Je tam snad jen jedno jediné cizí slovo, "cloud". Snad se vám bude líbit. Díky moc.

 • 19. 6. 2017

  Ostrava má nejlepší možný rating

  Mezinárodní ratingová agentura Moody´s udělila Ostravě historicky nejvyšší ocenění. Zvýšila Ostravě ratingovou známku na úroveň A1 stabilní ze stávajícího stupně A2 pozitivní. Stalo se tak rok poté, co agentura zlepšila Ostravě ratingový výhled z úrovně „stabilní“ na „pozitivní“, tehdy ještě v rámci skupiny A2.

 • 15. 6. 2017

  V Ostravě skončila ministerská konference WHO

  V Ostravě dnes skončila 6. ministerská konference Světové zdravotnické organizace. Delegáti na závěr přijali Ostravskou deklaraci. Jedná se o dokument, kterým se budou přinejmenším v příštích šesti letech řídit vlády evropských zemí při zavádění jednotlivých kroků pro zlepšování životního prostředí. V historii Ostravy, která si letos připomíná 750. výročí od první písemné zmínky, se jedná o největší konferenci konanou ve městě.

 • 13. 6. 2017

  Ostrava kandiduje na European Green Capital 2020, vyrovná se nejlepším

  Statutární město Ostrava kandiduje na titul European Green Capital 2020. Přihlášku do prestižní soutěže Evropské komise podá letos v říjnu, zda uspěje, bude jasné v polovině roku 2018. Kandidaturou se chce vyrovnat dalším úspěšným evropským městům z minulých let, např. Stockholmu, Hamburku, Nantes, Lubljaně, Essenu či Nijmegenu, který bude zeleným městem v roce 2018. Ostrava staví hlavně na revitalizaci veřejných prostranství a brownfieldů, moderní městské dopravě nebo na hospodaření s vodou.

 • 2. 6. 2017

  Architekt: Bílá věž je perlou jatek. Přeji si, aby budila pozitivní emoce

  Radní Ostravy netrpělivě čekají na chvíli, kdy budou moci podepsat smlouvu s pražským architektem Petrem Hájkem o přípravě podrobné projektové dokumentace na přestavbu jatek.

 • 24. 5. 2017

  Téměř 15.000 dětí z Ostravy vyjelo za čistším vzduchem

  Téměř 15.000 dětí z Ostravy mohlo od roku 2010, kdy město zřídilo speciální Fond pro děti ohrožené znečištěním ovzduší, vycestovat za lepším vzduchem. Cílem fondu je snížit dopad zhoršené kvality ovzduší ve městě na zdraví dětí. V sezoně 2016/2017 odjelo do hor rekordních 3217 dětí, řekla dnes novinářům náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).