Aktuality

 • 25. 7. 2017

  Jste příznivcem hnutí ANO a chcete si přivydělat?

  Můžete se starat o hladký průběh podzimních parlamentních voleb ve dnech 20.-21.10.2017 jako členové okrskových volebních komisí. Odměna, na kterou si přijdete jako řadový člen komise činí za dva dny práce na 1 300 korun. Pokud budete zvolen předsedou či předsedkyní odměna se zvyšuje na 1 600 korun. V případě vašeho zájmu pište na e-mail: ostrava@anobudelip.cz

 • 25. 7. 2017

  Vyberte vánoční výzdobu radnice

  I letos má veřejnost možnost zvolit, jakou vánoční a novoroční výzdobu bude mít Nová radnice a Prokešovo náměstí v následujících dvou letech. Poprvé byli obyvatelé města zapojeni do hlasování před sedmi lety.

 • 21. 7. 2017

  Noví strážníci složili slib

  Jedenáct nových strážníků Městské policie Ostrava složilo slib do rukou primátora Tomáše Macury, který ocenil, že se v Ostravě daří snižovat kriminalitu. Připomenul, že spolupráce městské policie s ostatními bezpečnostními složkami je v Ostravě příkladná.

 • 21. 7. 2017

  V Ostravské ZOO se narodilo mládě slona indického

  Mládě slona indického, které se narodilo v sobotu 8. července, zatím prospívá dobře. Už také saje mateřské mléko. Sameček je v péči své matky, dvacetileté samice Vishesh, která se o něj od začátku příkladně stará.

 • 21. 7. 2017

  Heřmanický odval do patnácti let zmizí

  Do deseti, patnácti let se stále doutnající odval u bývalého Dolu Heřmanice začne možná proměňovat na rekreační zónu s jezírkem, stinnými lesíky a živou přírodou. Napomůže tomu speciální separační linka na separaci uhlí, kameniva a ostatních složek hlušiny, jejíž provoz byl zahájen 20. července.

 • 27. 6. 2017

  Ostrava přispěje až 10 tisíc na žadatele v druhé výzvě kotlíkových dotací, otevře informační místo a nabídne bezúročnou zápůjčku

  Město Ostrava se do druhé výzvy tzv. kotlíkových dotací opět připojuje - svým finančním příspěvkem a dalšími aktivitami nad rámec „standardní“ kotlíkové dotace. S příspěvkem statutárního města Ostravy mohou občané získat dotaci až do výše 145 tisíc Kč. Krajský dotační program pro občany bude vyhlášen 29. června, příjem žádostí bude spuštěn 5. září 2017.

 • 23. 6. 2017

  O čem sním, když náhodou spím

  Andrej Babiš: Tohle je moje první knížka. Psal jsem ji za pomoci spousty lidí víc než rok. Je to moje vize České republiky v roce 2035. Je tam spousta nápadů a ilustrací a číst ji může úplně každý. Je tam snad jen jedno jediné cizí slovo, "cloud". Snad se vám bude líbit. Díky moc.

 • 19. 6. 2017

  Ostrava má nejlepší možný rating

  Mezinárodní ratingová agentura Moody´s udělila Ostravě historicky nejvyšší ocenění. Zvýšila Ostravě ratingovou známku na úroveň A1 stabilní ze stávajícího stupně A2 pozitivní. Stalo se tak rok poté, co agentura zlepšila Ostravě ratingový výhled z úrovně „stabilní“ na „pozitivní“, tehdy ještě v rámci skupiny A2.

 • 15. 6. 2017

  V Ostravě skončila ministerská konference WHO

  V Ostravě dnes skončila 6. ministerská konference Světové zdravotnické organizace. Delegáti na závěr přijali Ostravskou deklaraci. Jedná se o dokument, kterým se budou přinejmenším v příštích šesti letech řídit vlády evropských zemí při zavádění jednotlivých kroků pro zlepšování životního prostředí. V historii Ostravy, která si letos připomíná 750. výročí od první písemné zmínky, se jedná o největší konferenci konanou ve městě.

 • 13. 6. 2017

  Ostrava kandiduje na European Green Capital 2020, vyrovná se nejlepším

  Statutární město Ostrava kandiduje na titul European Green Capital 2020. Přihlášku do prestižní soutěže Evropské komise podá letos v říjnu, zda uspěje, bude jasné v polovině roku 2018. Kandidaturou se chce vyrovnat dalším úspěšným evropským městům z minulých let, např. Stockholmu, Hamburku, Nantes, Lubljaně, Essenu či Nijmegenu, který bude zeleným městem v roce 2018. Ostrava staví hlavně na revitalizaci veřejných prostranství a brownfieldů, moderní městské dopravě nebo na hospodaření s vodou.

 • 2. 6. 2017

  Architekt: Bílá věž je perlou jatek. Přeji si, aby budila pozitivní emoce

  Radní Ostravy netrpělivě čekají na chvíli, kdy budou moci podepsat smlouvu s pražským architektem Petrem Hájkem o přípravě podrobné projektové dokumentace na přestavbu jatek.

 • 24. 5. 2017

  Téměř 15.000 dětí z Ostravy vyjelo za čistším vzduchem

  Téměř 15.000 dětí z Ostravy mohlo od roku 2010, kdy město zřídilo speciální Fond pro děti ohrožené znečištěním ovzduší, vycestovat za lepším vzduchem. Cílem fondu je snížit dopad zhoršené kvality ovzduší ve městě na zdraví dětí. V sezoně 2016/2017 odjelo do hor rekordních 3217 dětí, řekla dnes novinářům náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).

 • 19. 5. 2017

  Nečinnost premiéra Bohuslava Sobotky přerůstá v největší krizi v dějinách českého sportu

  Prohlášení hejtmanů a primátorů za Hnutí ANO.

 • 11. 5. 2017

  V ostravském Sadu Jožky Jabůrkové byla zahájená injektáž stromů proti klíněnce jírovcové

  Na základě veřejné zakázky malého rozsahu byla v úterý 9. května 2017 zahájena společností Safe Trees, s. r. o. mikro-injektáž stromů jírovec maďal proti klíněnce jírovcové. Ta tento krásný strom, kterému jsou lidé zvyklí říkat kaštan, napadá a postupně likviduje.

 • 2. 5. 2017

  Rada schválila vítěze soutěže na konverzi bývalých jatek

  Desítka architektonických kanceláří byla vyzvána, aby poslala své soutěžní návrhy do mezinárodní architektonické soutěže na konverzi bývalých městských jatek, které se mají stát sídlem městské galerie PLATO Ostrava. Porota posuzovala osm došlých nabídek, ze kterých vybrala vítěze a ostravští radní jej v úterý 2. května schválili. Autorem vítězného návrhu je studio Petr Hájek Architekti z Prahy, které patří do pětice přímo oslovených kanceláří.

 • 20. 4. 2017

  Architekti navrhnou v soutěži podobu další části Ostravy - změní okolí katedrály

  Ve středu 19. dubna startuje architektonicko-urbanistická soutěž na revitalizaci veřejného prostoru náměstí Msgre Šrámka. Soutěžní podmínky jednofázové otevřené anonymní soutěže schválili po zapracování připomínek soutěžní poroty a České komory architektů ostravští radní v úterý 18. dubna. Soutěžní návrhy musí být odevzdány do čtvrtku 1. června do 14 hodin.

 • 20. 4. 2017

  V Ostravě vzniknou stovky pracovních míst v továrně na autodíly

  Americký výrobce autodílů Chassix zaměstná v chystané továrně v Ostravě postupně 300 až 400 lidí. Společnost už začala s výběrem prvních zaměstnanců. Celková výše investice bude asi 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun).

 • 12. 4. 2017

  Elektromobily pro ostravské strážníky

  Dvě vozidla značky BMW s elektrickým pohonem převzali do testovacího provozu ostravští strážníci v úterý 11. dubna od ostravského primátora Tomáše Macury a zástupců společnosti. Vozidla bude mít Městská policie Ostrava (MPO) k dispozici do 10. října anebo do najetí 6 tisíc kilometrů. Oba automobily jsou v tradičních barvách MPO.

 • 8. 4. 2017

  Diamo chystá sanaci bývalého Dolu Trojice v Ostravě, proti je Babiš i primátor Macura

  Státní podnik Diamo připravuje sanaci areálu koksovny a bývalého Dolu Trojice ve Slezské Ostravě, proti je ale ministerstvo financí a ostravský primátor. Náklady na vyčištění sedmihektarové plochy by se měly vyšplhat až k miliardě korun. Šéf státní kasy Andrej Babiš a primátor Tomáš Macura (oba ANO) ale považují postup podniku za nepochopitelný, Ostraváci podle nich marně čekají na ukončení likvidace ropných lagun v areálu bývalé chemičky Ostramo.

 • 8. 4. 2017

  K dispozici jsou další stovky bio popelnic

  Téměř 11 700 popelnic na bio odpad bylo od dubna do srpna loňského roku rozmístěno k rodinným domům ve všech ostravských obvodech. Cílem nově zavedené služby pro Ostravany je nejen zvýšení komfortu při likvidaci zeleně ze zahrad, ale také snížení podílu biologicky rozložitelného odpadu ve směsném komunálním odpadu. Služba je hrazena z poplatku za komunální odpad, který se v Ostravě více než 10 let drží na stejné úrovni, 498 korun za osobu na rok.