Aktuality

 • 16. 5. 2018

  Detektory zachraňují životy

  Město Ostrava vybavuje od začátku letošního roku obecní byty požárními hlásiči a detektory oxidu uhelnatého (CO). Byly nakoupeny z prostředků města a jejich instalace je zajišťována jednotlivými obvody. Je to akce, která svým rozsahem doposud nemá v České republice obdoby. První výsledky instalace hlásičů se již dostavily. V obvodu Moravská Ostrava a Přívoz nově nainstalované detektory CO zachránily před otravou čtyři rodiny.

 • 16. 5. 2018

  Známe projekty, které budou podpořeny z druhého kola dotačního programu na estetizaci veřejného prostoru

  Do druhého ročníku dotačního programu „fajnOVY prostor“, který cílí na proměnu ulic, náměstí, parků a dalších veřejných prostranství podle vlastních nápadů, se přihlásilo 20 projektových záměrů v celkové výši 5,2 milionu korun. Rada města schválila finanční podporu pro 14 z nich v celkové výši 3,11 milionu korun. U šesti projektů žadatelé nesplnili některé z kritérií stanové podmínkami programu, proto jim finanční prostředky nebudou poskytnuty. Ve vyhlášeném programu byla k dispozici částka 5 milionů korun.

 • 16. 5. 2018

  Aplikace čistáOVA pro lepší veřejný prostor

  Ostrava od 16. května spustila novou webovou aplikaci s názvem čistáOVA, která umožní lidem oznámení závad a nedostatků ve veřejném prostoru. Jejich náměty se díky ní dostanou ke kompetentním osobám a ty následně opět pomocí aplikace dají zpětnou vazbu, jak byl problém vyřešen. Webová aplikace má velmi jednoduché rozhraní, které umožňuje pohodlné zadání nejen z počítačů, ale také z mobilů a tabletů bez nutnosti instalace software do přístroje a přihlašování.

 • 15. 5. 2018

  Na ozdravné pobyty má letos Ostrava rekordních 25 milionů, do hor může vyrazit více dětí než vloni

  Ve druhé polovině května bude finišovat příjem žádostí o poskytnutí finančních prostředků z Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší, který zřídilo před 8 lety město Ostrava. Účelem fondu, který funguje od roku 2010, je poskytovat finanční prostředky dětem na pobyty v horských oblastech. Ozdravné pobyty budou pro období letošní sezóny realizovány od začátku listopadu 2018 do konce dubna 2019.

 • 11. 5. 2018

  O růžová kola je v Ostravě velký zájem

  Od 1. května, kdy začal v Ostravě provoz sdílených kol – bikesharing, je jasné, že taková služba lidem chyběla. Růžová kola jsou totiž v ulicích centra vidět stále častěji. První den si je lidé půjčili 500krát. Za první týden registruje provozovatel 4 400 jízd, z toho dvě třetiny lidí využily službu zdarma.

 • 10. 5. 2018

  Ostrava zahájila revoluci v čištění silnic v celém městě

  Jako revoluci v čištění ulic oznámil primátor Ostravy Tomáš Macura nový systém úklidu cest. Silnice jsou rozděleny podle vytíženosti do tří skupin a podle toho byla určena i četnost jejich čištění. Ty nejrušnější budou od prachu uklízeny 6 krát měsíčně.

 • 2. 5. 2018

  V Ostravě se připravují “fajnOVé“ projekty, jsou mezi nimi náměty občanů

  V roce 2016 začala Ostrava připravovat nový strategický plán rozvoje města na období 2017-2023 s přesahem do roku 2030, do kterého se zapojila kromě odborníků také veřejnost. Jeho součástí je také akční plán, který nyní prochází první aktualizací a aktuálně obsahuje 150 projektů. Celkem 26 z nich bylo vybráno z návrhů veřejnosti.

 • 30. 4. 2018

  Pietní akt v Komenského sadech

  V Komenského sadech se 30. dubna uskutečnilo vzpomínkové setkání věnované 73. výročí osvobození Ostravy. Za město se pietního aktu zúčastnil také primátor Tomáš Macura.

 • 25. 4. 2018

  Ostrava má potřetí v řadě zlepšený rating

  Mezinárodní ratingová agentura Moody´s opět zvýšila Ostravě ocenění. Ratingovou známku změnila městu z A1 stabilní na A1 pozitivní. Ostrava dosáhla nejvyššího možného hodnocení s totožným ratingem jako Česká republika, přičemž při udělování známek žádné město nemůže mít vyšší hodnocení než stát, do něhož náleží. Ostrava byla ohodnocena za silný individuální výkon a pokračující hospodářský růst. Nové ratingové hodnocení Ostravy je také reakcí na zlepšený rating České republiky z minulého týdne.

 • 18. 4. 2018

  Ostrava je vítězem soutěže Město pro byznys České republiky roku 2017

  Letošní jaro bylo pro Ostravu skutečně štědré v oceněních, která město získalo v oblasti investičních příležitostí. Naposledy se jednalo o první místo ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys, ve kterém Ostrava dosáhla nejlepšího výsledku v přístupu veřejné správy k podnikatelům v Moravskoslezském kraji. A teď přichází vítězství ve stejné soutěži, ale v celorepublikovém srovnání. Agentura Datank v něm porovnávala údaje 205 českých obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Prahy a sestavila unikátní žebříček nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem v České republice. Cenu za vítěznou Ostravu převzal ve středu 18. dubna v prostorách Centra současného umění DOX v Praze náměstek primátora Radim Babinec.

 • 17. 4. 2018

  Centrum ožije studentským životem

  Město Ostrava darovalo Ostravské univerzitě pozemky za Divadlem Antonína Dvořáka. Univerzita na nich postaví dvě nové budovy – Klastr umění a designu a zázemí pro sport, zdraví a technologie. Podle primátora Tomáš Macury budovy přinesou oživení centra a zároveň je důležité, že budou otevřeny i pro veřejnost.

 • 13. 4. 2018

  Bikesharing v Ostravě odstartuje v květnu pilotním projektem

  Dlouho připravovaný systém sdílení jízdních kol, který je součástí Strategického plánu rozvoje města FajnOVA, bude v Ostravě fungovat od 1. května. Stanice s koly budou umístěny na celkem 39 místech v širším centru města. V první vlně bude k dispozici 180 kol městského typu s nízkým nástupem, protišlapnou brzdou a praktickým košíkem na drobná zavazadla. Službu bude v Ostravě poskytovat společnost Rekola Bikesharing, a město za ni nebude nic platit. Půjčování kol bude v provozu od května do zimní sezóny, nejpozději však do 21. 12. 2018. Do stejného termínu platí také uzavřená smlouva.

 • 11. 4. 2018

  Město schválilo záměr vypsání mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže na koncertní halu

  Město Ostrava vyhlásí další architektonickou soutěž. Jako pátá v pořadí za poslední dva roky a jedna z nejvýznamnějších v celé historii města to bude mezinárodní soutěž na koncertní halu. Snahou města je postavit výjimečnou stavbu nejen z architektonického hlediska, ale především se špičkovou akustikou. Soutěž bude koncipována jako kombinovaná se dvěma koly. Náklady na realizaci koncertní haly jsou v tuto chvíli odhadovány na 1,5 mld. korun bez DPH.

 • 10. 4. 2018

  Díky výměně kotlů ubude ročně ve městě 110 tun prachu

  Celkem 699 žádostí podali obyvatelé Ostravy na výměnu starého kotle za nový ve druhé vlně kotlíkových dotací. Spolu s první výzvou, kde jich bylo 423, se jedná o 1122 nových moderních zařízení. Pro Ostravany je to dobrá zpráva. Do ovzduší se tak díky kotlíkovým dotacím dostane o 110 tun prachu méně.

 • 9. 4. 2018

  V sobotu jsme Uklízeli Česko, sesbírali jsme téměř kompletní vybavení domácnosti...

  V sobotu 7. dubna vyrazil magistrátní tým pod vedením primátora Tomáše Macury a náměstkyně primátora Kateřiny Šebestové znovu Uklízet Česko - Ostravu.

 • 4. 4. 2018

  Životní prostředí zlepší i jednotlivci - kampaň "I na Tobě záleží"

  Město chce v co nejširší míře zapojit obyvatele Ostravy do péče o životní prostředí a upozornit na osobní zodpovědnost každého z nás za jeho stav. Proto přichází s kampaní „I na Tobě záleží“, která potrvá po celý měsíc duben a zabývá se tématy vody a cyklodopravy.

 • 28. 3. 2018

  Ostravané produkují více odpadu, ale daří se ho více využívat

  V roce 2017 bylo v Ostravě vyprodukováno 112 570 tun komunálního odpadu, což je nejvíce za posledních sedm let. Oproti roku 2016 jde o nárůst o bezmála 10 tisíc tun. Komunální odpad byl přitom využit ze 47 procent, což je nejlepší výsledek za posledních sedm let. V roce 2011 to bylo pouhých 28 procent.

 • 21. 3. 2018

  Ostrava získala nejvyšší ocenění v soutěži Město pro byznys

  Náměstek primátora Radim Babinec dnes dopoledne převzal v Clarion Congress Hotelu ocenění pro Ostravu v soutěži Město pro byznys. Ostrava získala první místo. V hodnocení měst Moravskoslezského kraje skončil na druhém místě Frýdek-Místek, třetí jsou Odry.

 • 19. 3. 2018

  Město Ostrava se připojí ke Světovému dni vody

  Světový den vody se koná každoročně 22. března k připomenutí významu vody a potřeby udržitelného nakládání s vodními zdroji. Mottem letošního ročníku je „Nature for water“ – „Příroda pro vodu“. Město Ostrava se do projektu zapojí prezentací své kandidatury na Evropské zelené město 2020 na dni otevřených dveří v provozech OVAK. Dárky a výletem pro školáky přispívá do soutěže „Hledej pramen vody“. Do rekonstrukce stávající úpravny vody investuje z rozpočtu stovky milionů korun. Další projekty spojené s vodními prvky budou realizovány v Pustkoveckém údolí nebo na Hulváckém kopci.

 • 19. 3. 2018

  ČESKÁ MĚSTA LÁKALA INVESTORY NA PRESTIŽNÍM REALITNÍM VELETRHU MIPIM

  Pozitivní signály od významných investorů: investice do komerčních nemovitostí v téměř všech evropských zemích nadále rostou. Očekávané poptávce investorů vyšla vstříc Praha, Brno a Ostrava: tři největší česká města prezentovala ve společné expozici širokou škálu projektů pro různorodé investiční záměry. MIPIM byl opět ukazatelem globálních trendů: ústředním tématem letošního ročníku se stalo mapování světové urbanity a naplňování strategií udržitelnosti pro lepší život městských obyvatel.