Za peníze z fondu vyrazí do hor o stovky dětí více než vloni

Před osmi lety zřídilo město Ostrava Fond pro děti ohrožené znečištěním ovzduší. Za tu dobu příspěvek z rozpočtu zvýšilo z pěti na letošních dvacet dva milionů korun. Účelem fondu je poskytovat finanční prostředky dětem na pobyty v horských oblastech. Na ozdravné pobyty, které budou realizovány od začátku listopadu 2018 do konce dubna 2019, vyrazí až 3600 dětí z 36 ostravských mateřských a základních škol.

Počet dětí, které za peníze z fondu vyrazily na ozdravné pobyty překročil od jeho zřízení v roce 2010 dvacet jedna tisíc. Postupně jsme zvyšovali příspěvek na jedno dítě, který umožňoval zkvalitnění úrovně 14 denních pobytů v horských oblastech. Zatímco jsme dříve dostávali stížnosti na stravování i ubytování, za poslední dva roky nepřišla žádná. Zároveň mě těší, že se zvyšuje počet dětí, kterým na ozdravný pobyt můžeme přispět. Oproti loňskému roku jich může vyrazit do hor až o 817 více než vloni,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Částka ve fondu pro letošní sezónu překročila 26 milionů korun. Z ní budou rozděleny příspěvky ve výši 21 636 480 korun mezi 36 subjektů – škol a školek, což umožní realizaci pobytů až pro 3 600 dětí. Rozdíl ve výši zhruba 4,5 milionu korun byl poskytnut jako příspěvek městským obvodům na jejich pobyty pro děti spolufinancované z programu MSK.

 „Chci poděkovat také průmyslovým podnikům, které přispěly na letošní sezónu ozdravných pobytů. Jedná se celkem o 855 tisíc korun. Přispěla Veolia, OKK Koksovny, ArcelorMittal i BorsodChem MCHZ. Věřím, že do fondu budou firmy přispívat i dál, protože jsou to peníze věnované na dobrou věc. Na příští období dorazí stotisícový dar od společnosti BorsodChem MCHZ a také 30 tisíc od fyzické osoby,“ dodala náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Z fondu mohou být hrazeny náklady na pobyty v délce minimálně 14 dnů v oblasti, která není zasažena smogovou situací. Z prostředků lze hradit ubytování, stravování, dopravu, doprovodný program ozdravného charakteru - především sportovní aktivity, například lyžování a plavání nebo pobyt v solné jeskyni, pojištění a poplatky. Příspěvek z fondu je 6 tisíc korun na jednoho žáka.  Stravování musí odpovídat minimálně standardům pro školní stravování a ubytování stanoveným podmínkám pro pobyt dětí ve školách v přírodě. Děti se nejčastěji jezdí rekreovat do Jeseníků, Hostýnsko-vsetínské hornatiny a Moravskoslezských Beskyd.

 

zdroj: ostrava.cz

29. 8. 2018